عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
جمعه 7 مهر 1402 | 16:49

مهندس خیری در پیش همایش ملی حکمت و معماری و شهرسازی اسلامی: شهر اسلامی شهری است که تذکر دهنده ارزشهاست

1401/04/21

لزوم توجه طراحان و برنامه ریزان شهری در باز انگیزش فضاهایی است که نویدبخش تحقق ارزش های مورد احترام جامعه مسلمین باشد

پیش همایش ملی حکمت و معماری و شهرسازی اسلامی  روز دوشنبه 20 تیرماه با میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در محل سالن آمفی تاتر شهید چمران این دانشگاه برگزار شد.

مهندس خیری به عنوان یکی از سخنرانان این پیش همایش در حضور جمعی از اساتید، دانشجویان و محققان معماری اسلامی، درسخنانی با موضوع حکمت اسلامی و معماری و شهرسازی، ضمن ارایه تعریف شهر اسلامی از نگاه پژوهشگران ومحققان، شهر اسلامی را شهری دانست که اکثریت سکنه آن مسلمان  بوده و به آداب دین اسلام زندگی می کنند و مهم ترین شاخصه شهر اسلامی را نیز حضور مساجد برشمرد.


وی همچنین شهر اسلامی را یادآور پیوسته ارزش ها و کاهنده ارتکاب گناه و چهار رکن اساسی شهر اسلامی را امنیت و صلح، پاکی و بهزیستی، شکوفایی، حیات بخشی و سلامتی دانست و افزود: شهر اسلامی شهریست که امکان تجاوز به حقوق سایرین را از بین می برد.مهندس خیری تاکید کرد : در شهر اسلامی هیبت و هویت مساجد توسط هیچ بنایی تحت الشعاع قرار نمی گیرند و مرکزیت فیزیکی و از آن مهم تر مرکزیت معنوی شهر اسلامی برای مسجد محفوظ است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با اشاره به سخنان پژوهشگران معماری، بر تاثیر غیر مستقیم عناصر دینی همچون مساجد، تکایا، حسینیه ها در القا جهت توحیدی به شهروندان تاکید کرد.


 وی به نقل از دکتر نصر اظهار داشت: وحدت حاکم بر معماری و تبعیت از الفبایی مشخص که ریشه در بطن معماری و نگرش بومی و مذهبی، سنتی این فضاها داشته، باعث خلق و ایجاد چنین آثاری گردیده است چرا که در بطن هنر سنتی، هنر مقدس اسلام به معنی اخص نهفته است.

مهندس خیری حکمت هنر اسلامی در معماری به سه صورت فرم تفصیلی خانه و شهر خدا، خانه و شهر متصور دانست و شهر را یک خانه ی بزرگ تعریف کرد که هویتی منفک و مجزای از خانه خدا و خانه مردم ندارد بلکه تنها خانه ای وسیع تر و گسترش یافته تر است که به جای خانواده ای محدود، خانواده ای بزرگ تر را در خود جای داده است.


وی تاکید کرد در تعالیم اسلامی، تفاوتی میان هویت شهر و خانه وجود ندارد و اگر تقسیم و تمایزی بین خانه خدا و خانه مردم صورت می گیرد، تقسیم در صورت است نه در معنا، لذا به نظر می رسد که عناصر کالبدی شهر بتوانند روح و معنویت اسلامی و در یک کلام هویت را برای شهر به ارمغان آورند.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز در پایان افزود: آنچه در دستور کار امروز ما قرار دارد لزوم توجه طراحان و برنامه ریزان شهری در باز انگیزش فضاهایی است که نویدبخش تحقق ارزش های مورد احترام جامعه ی مسلمین باشد و به گونه ای حیات اسلامی را در شهر متجلی نماید.

نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی