عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
چهارشنبه 6 مهر 1401 | 18:52

مراسم بزرگداشت روز خبرنگار و تجلیل از خبرنگاران حوزه صنعت ساختمان در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز برگزار شد

1401/06/04

مهندس خیری اولین و مهم ترین عامل بروز اختلال در ساخت و ساز اصولی در سطح استان را ساخت و ساز دو نقشه ای خواند

روز پنج شنبه 3 شهریور ماه 1401 مراسم تجلیل از خبرنگاران حوزه صنعت ساختمان استان در محل سالن اجتماعات ساختمان شماره 2 سازمان برگزار شد.

در این مراسم که به منظورارج نهادن به تلاش خبرنگاران استان با حضور مهندس محسن خیری رییس و مهندس رضا صدیقی دبیرسازمان و جمعی از اصحاب رسانه استان برگزار شد، مهندس خیری در سخنانی ضمن قدردانی از زحمات و تلاش های خبرنگاران و اصحاب رسانه در انتشار اخبار صنعت ساختمان و همراهی با اهداف سازمان از جمله صیانت از حقوق بهره برداران ساختمان، جدیت خبرنگاران را در روشنگری و کمک به اصلاح ساختارهای غلط موجود در صنعت ساختمان استان بسیار مهم و تاثیرگذار خواند و خواستار همراهی هرچه بیشتر در این مسیر شد.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با اشاره به برخی مشکلات پیش آمده در ساختمان ها در مناطقی همچون حصارک و حسن آباد و معضل ساخت و ساز بدون کنترل سازمان در شهر گرمدره، اولین و مهم ترین عامل بروز اختلال در ساخت و ساز اصولی در سطح استان و حتی کشور را ساخت و ساز دو نقشه ای خواند.


وی با تاکید بر اینکه برخی مشکلات طرح تفضیلی موجب شده است که بیشتر سازندگان نقشه های مصوب در شهرداری و کنترل شده در سازمان را هنگام ساخت کنار بگذارند و نقشه دیگری را مطابق سلایق خود در دستور کار قرار دهند که این امر موجب مختل شدن فرآیند اجرا مطابق نقشه های تایید شده و همچنین بروز مشکلات جدی در جریان نظارت بر فرآیند ساخت می شود.


خیری ضمن تاکید بر اهتمام همه مراجع مسوول در حوزه ساخت و ساز ، اصلاح طرح تفضیلی را  به عنوان دومین معضل ساخت و ساز برطرف کننده بسیاری از علل ساخت دو نقشه ای برشمرد.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز مشکل حضور جدی و موثر مجریان دارای صلاحیت را سومین مشکل ساخت و ساز استان برشمرد که در ارتباط تنگاتنگ با ساخت دونقشه ای است چرا که مجریان مطابق قانون موظفند ساختمان را بر اساس نقشه های مصوب بسازند در حالی که در کارگاههای ساختمانی چنین نقشه ای یا وجود ندارد یا ملاک ساخت نیست و سرمایه گذار براساس برخی موضوعات از جمله روال ساختمان های ساخته شده در خیابان یا ساختمان های همجوار خود اقدام به ساخت بر مبنای طراحی جدیدی می کند که مراحل تصویب را در شهرداری و سازمان طی نکرده است.


مهندس خیری وضعیت ساخت و ساز در شهر گرمدره را نامناسب ترین و خطرآفرین ترین نوع ساخت و ساز در استان برشمرد که در آن شهرداری گرمدره با تخطی از قانون، نقشه های مصوب را جهت تعیین و معرفی مهندسان به سازمان ارسال نمی کند فلذا سازمان هیچ کنترلی روی کیفیت ساخت و ساز و بررسی صلاحیت و ظرفیت های قانونی مهندسان ندارد کمااینکه در موارد متعددی شاهد جعل مهر و امضای مهندسان در گرمدره بوده ایم که بسیار تاسف آور است.

وی با اشاره به تذکرات 10 ماهه خود در همه جلسات تخصصی استان و همچنین مواردی که در گفت و گوهای رسانه ای بیان کرده است، وضعیت شهر گرمدره را با وضعیت ساختمان متروپل آبادان مقایسه کرد و تاکید کرد علی رغم ظاهر زیبای ساختمان های ساخته شده در گرمدره، صدها متروپل در گرمدره وجود دارد که بسیار موجب نگرانی و البته تاسف است.
وی ار خبرنگاران خواست به طور جدی به رسالت شان برای حفظ حقوق شهروندان پایبند باشند و این حقوق را از همه مراجع مرتبط پیگیری کنند.

در ادامه این مراسم از جمعی از خبرنگاران فعال در حوزه صنعت ساختمان استان با اهدای لوح تجلیل به عمل آمد.برچسب ها

نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی