عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
دوشنبه 20 آذر 1402 | 3:40

دیدار هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با دکتر عبدالهی استاندار البرز

1401/12/19

بررسی و گفتگو در خصوص مهم ترین مشکلات ساخت و ساز استان از مهم ترین اهداف این دیدار بود

روز پنج شنبه ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۱ جمعی از اعضای هیات رییسه و هیات مدیره سازمان، ریاست شورای انتظامی و بازرس سازمان، در سالن اجتماعات  استانداری  با دکتر عبدالهی استاندار البرز دیدار و گفت و گو کردند.


در ابتدای این دیدار دکتر مجربی کرمانی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز در سخنانی ضمن تشکر از برگزاری این دیدار، بیان تاریخچه فعالیت سازمان نظام مهندسی در البرز، اهم اقدامات و برنامه های سازمان را تشریح کرد.


رییس سازمان با اشاره به ظرفیت های بالای فنی و تخصصی اعضای سازمان بر لزوم استفاده هر چه بیشتر  استان از این ظرفیت تاکید کرد.
دکتر مجربی با اشاره به پیشرو بودن استان البرز در ارایه خدمات مهندسی  مطابق قانون و مقررات ملی ساختمان، از خدمات فنی و  آزمایشگاهی به عنوان یکی از نقاط قوت و برتری استان نسبت به سایر استان‌های کشور نام برد که موجب ارتقای کیفیت ساخت و ساز در استان می شود.


وی همچنین با اشاره به معضل ساخت و ساز دو نقشه ای و تسری این وضعیت به اکثریت ساخت و ساز های استان و مشکلات و مضرات غیر قابل جبران این نوع ساختمان سازی، از دکتر عبدالهی و مجموعه معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خواست تا با توجه به زلزله خیز بودن منطقه در این خصوص نظام مهندسی را همراه و یاور استان بدانند، وی از آمادگی‌های سازمان برای ارایه گزارش کیفیت ساخت تمامی ساخت و ساز های دارای سند و یا قولنامه ای در سراسر استان خبر داد.

دکتر مجربی یکی از مشکلات مهندسان را در کنار عدم توجه به گزارش های فنی ایشان در خصوص تخلفات ساختمانی، عدم تطابق درآمدهای واقعی با مالیات متعلقه دانست که این معضل برای مهندسان طراح که درآمد هایشان نه بر اساس تعرفه های ابلاغی بلکه بر اساس توافقات با سرمایه گذاران و عموما کمتر از ۵۰ درصد تعرفه ملاک عمل سازمان امور مالیاتی است، به شکل حادتری مشاهده می شود. رییس سازمان خواستار کمک استاندار محترم برای مذاکره در جهت واقعی شدن مالیات مهندسان متناسب با درآمدهایشان شد.
دکتر مجربی کرمانی همچنین از استاندار البرز و مجموعه فنی و عمرانی استانداری البرز خواست تا در اجرای پروژه های عمرانی از ظرفیت های مهندسان و شرکت های دارای صلاحیت عضو سازمان استفاده نمایند.


خانم مهندس قدیری نایب رییس اول سازمان نیز در سخنانی ضمن تشکر از در اختیار قرار دادن فرصت دیدار و گفت و گو از سوی استاندار محترم، هدف سازمان را ارتقای کیفیت ساخت و ساز به نفع بهره برداران نهایی ساختمان یعنی شهروندان دانست و از استاندار البرز خواست تا در همراه ساختن شهرداری های همه شهرها با نظام مهندسی، همراه و یاور سازمان باشد.


مهندس رضوانی فر نایب رییس دوم سازمان نیز در سخنانی با اشاره به اشکالات اجرای طرح مسکن مهر در البرز و عدم پیش بینی نیازهای زندگی شهرنشینی در این طرح، از استاندار البرز خواست از تکرار این مشکل در طرح نهضت ملی مسکن جلوگیری نماید.


دکتر بهرنگ محمدی خزانه دار و عضو مکانیک هیات مدیره سازمان نیز بر لزوم اجرایی شدن بند های مترقی مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و به طور ویژه ممیزی انرژی و اختصاص رتبه انرژی به ساختمان ها تاکید و درخواست کرد با حمایت استانداری البرز این مهم از ابتدای سال 1402 در استان اجرایی شود.


همچنین دکتر خردرنجبر رییس شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز در سخنانی ضمن بیان گزارش فعالیت این رکن سازمان، معضل ساخت و ساز دو نقشه ای را موجب تعدد موارد ارجاع شده به شورای انتظامی و اختلال جدی در امر ساخت و ساز قانونی و مطابق با مقررات ملی ساختمان دانست و خواستار رفع جدی این معضل با تدبیر مقامات عالی استان شد.در ادامه استاندار البرز ضمن خیر مقدم به اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، هدف استانداری را ساماندهی هر چه سریعتر وضعیت ساخت و ساز در استان برشمرد و از هیات رییسه سازمان خواست تا مسایل مشکلات  و پیشنهادات خود را به صورت مکتوب به استانداری ارایه کنند تا در وقت مناسب و در حضور متولیان بخش های مختلف مطرح و چاره یابی شود.
همچنین دکتر فانی مشاور استاندار البرز و مدیرکل دفتر فنی استانداری البرز در سخنانی از اهتمام استانداری البرز برای پایان دادن به معضل ساخت و ساز  دونقشه ای خبر داد.

نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی