عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
پنجشنبه 31 خرداد 1403 | 0:52

دعوت استاندار البرز از هیات مدیره سازمان برای بررسی مشکلات پیش روی نظام مهندسی ساختمان استان

1402/03/02

دیدار رییس و اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی البرز با دکتر عبدالهی استاندار البرز

در این دیدار که در محل سالن اجتماعات استانداری البرز علاوه بر هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، رییس شورای اسلامی شهر کرج، معاون شهرسازی و معماری شهرداری کرج، مدیرکل حوزه شهردار حضور داشتند.

با توجه به این که دکتر عبدالهی استاندار البرز همواره توجه ویژه ای به ساخت و ساز در استان داشته است، موجب شد تا وی برای اولین بار در ادوار نظام مهندسی، شخصا جلسه ای اختصاصی را به منظور بررسی مشکلات پیش روی انجام وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، تشکیل دهد.

در ابتدای این نشست دکتر عبدالهی استاندار البرز ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه(س) و آغاز دهه کرامت، با اشاره به نهضت ملی مسکن و تسهیل شرایط برای سرمایه‌گذاران در راستای ایجاد مسکن ارزان قیمت و رفع موانع مسکن گفت: در این راستا باید از توانمندی بخش خصوصی استفاده کنیم. بنابراین باید شرایط باید برای سرمایه گذاران تسهیل و جذاب شود.


وی از شهرداری و سازمان نظام مهندسی خواست با ارایه بسته‌های تشویقی و حمایتی از این طرح حمایت کنند.


دکتر مجربی کرمانی با تقدیر از استاندار برای اهتمام به امور سازمان و ساخت و ساز در استان خواستار بازنگری طرح تفصیلی و ضوابط آن شد.


وی با ناکارآمد دانستن طرح های تفصیلی گفت: ضوابط طرح های تفصیلی در استان، عملا راه را برای تخلفات و گریز از قانون فراهم می کنند.


 رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز به تخلفات ساختمانی در شهرهای استان اشاره کرد و گفت متاسفانه شاهد هستیم در مواردی که مجوز ساخت برای مثلاً چهار طبقه شده است، تا ۸ طبقه ساخته می شود و سطح اشغال در بسیاری از موارد از ۶۰ درصد و ۸۰ درصد افزایش می‌یابد.


وی به حذف خدمات مهندسی و کنترل از چرخه ساخت و ساز در برخی از شهرهای استان اشاره کرد و گفت: برخی بدون نقشه کنترل شده و بدون رعایت مقررات ملی ساختمان اقدام به ساخت و ساز می کنند که متاسفانه علاوه بر هدر رفت سرمایه‌های ملی جان و مال مردم را نیز به خطر می‌اندازند. مجربی مشکین دشت، گرمدره، محمدشهر و بخشی از فردیس را در زمره مناطق پر خطر از این دست دانست و گفت: خوشبختانه در شهر گرمدره با حضور شهردار جدید تا حد زیادی این نوع ساخت ساز متوقف شده است.


 رییس سازمان گفت: پیشنهاد سازمان در این خصوص این است که پس از اولین گزارش تخلف از سوی مهندس ناظر، ارسال نقشه های اجرایی پروژه ، جهت کنترل به سازمان الزامی شود. سازمان پس از کنترل فنی نقشه، گزارش بررسی را  به شهرداری مربوطه ارسال خواهد کرد و اگر مشکلی در این نقشه ها وجود داشت از سوی شهرداری نسبت به توقف عملیات اقدام شود. بزرگترین مزیت این سیستم پیشنهادی این است که حداقل محاسبات و نقشه های سازه ای و مدارک فنی سازه این ساختمان ها کنترل می شوند.


دکتر افضلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز نیز در سخنانی تصریح کرد: قانون، تکلیف کار را در بحث ساخت و ساز مشخص کرده است. مهندس ناظر از ابتدای کار گزارش تخلفات را به سازمان و شهرداری ارسال می کند ولی سازمان و مهندس ناظر قوه اجرایی برای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز را ندارند و مطابق قانون وظیفه‌ی هم در این مورد ندارند. تکلیف در این زمینه با شهرداری است و باید ساز وکار مناسب و دقیقی در این مورد باز طراحی شود. استاندار البرز با پیشنهاد ایجاد کمیسیون های معماری در شهرداری ها گفت: در صورت تشکیل کمیسیون های معماری در شهرداری ها و تفویض اختیارات استانداری در کمیسیون ماده ۵ به آنها می توان با توجه به شرایط وضع موجود در هر بخش از شهر و استان، در ابتدای صدور پروانه تا حداکثر امکان ساخت و سطح اشغال، به مالک مجوز داده شود و پس از آن با تهیه یک نقشه و کنترل آن در سازمان نظام مهندسی هم مشکل ساخت و سازهای دو نقشه ای و بی کیفیت رفع می شود و هم از حجم پرونده های کمیسیون ماده ۱۰۰ به نحو چشمگیری کاسته خواهد شد. خالقی مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز نیز در سخنانی، با اشاره به بازدید های کارشناسی این اداره کل افزود: متاسفانه از ۲۶۰۰ مورد بازدید کارشناسان این اداره کل، بالغ بر ۱۱۵۹ مورد دارای تخلف ساختمانی بودند که در این زمینه با شهرداری ها مکاتبه لازم انجام گرفته است ولی با توجه به روند فعلی پس از رسیدگی شهرداری هم تخلفات با جریمه پوشش داده شده و مالکین به کار خود ادامه می‌دهند و این شهر فروشی کماکان ادامه دارد.


 در همین راستا در این نشست مقرر شد بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و نتیجه به  شهرداری‌ها ابلاغ گردد.


نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی