عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
دوشنبه 25 تیر 1403 | 8:31

کد خبر : 20166

  • تاریخ انتشار :

  • 1402/04/16

تعداد بازدید : 2834 بار

بیست و ششمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار شد

1402/04/16

بیست و ششمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان به میزبانی شهر تبریز برگزار شد

بیست و ششمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان در روزهای 15و14 تیرماه 1402 به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی، در محل هتل لاله پارک این شهر  برگزار شد.


رضا دیزجی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی طی سخنانی در این اجلاس با اشاره به تمدن پنج هزار ساله شهر تبریز گفت: در شهر تبریز میزبان سروران ارجمندی هستیم که در عرصه سازندگی این مرز و بوم صادقانه و عاشقانه بار امانت به دوش کشیده اند و متعهدانه و متبحرانه سکاندار بخش بزرگی از صنعت بزرگ ساختمان هستند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: فعالین حوزه ساختمان در کشاکش تمام بحران ها و ناملایمتی های روزگار با تمام توان و تمام باورشان به پیش می روند و صنعت احداث را به سوی توسعه پیش می برند.دیزجی با بیان این که میزبانی سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی برای این اجلاس باعث نیکبختی است، افزود: یکایک شرکت کنندگان در این اجلاس گوهری در راه توسعه و اعتلای صنعت ساختمان به تبع آن آسایش مردمان خوب ایران زمین هستند و این مجلس مملو ازفرهیختگان را مغتنم می شماریم تا در جهت هم افزایی و بهبود شرایط حاضر گام های موثری برداریم.


حذف نظام مهندسی از فرآیند های اخذ مجوز، موجب زیان صنعت ساخت می شود

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در این اجلاس گفت: این همایش و همایش های مشابه فرصتی است برای یادآوری و تذکر نسبت به کیفیت و طرح آخرین موضوعات و مباحث علمی. موضوع کیفیت ساختمان ها با امنیت روانی جامعه پیوند خورده است و توجه به آن فراتر از توجیه خطاهای فردی نیازمند بازنگری و بهبود نظام حکمرانی شهری است.

وی با بیان این که نظام حکمرانی شهری به معنای مجموعه سیاست ها، روابط و مسؤوليت هایی است که روند سرمایه‌گذاری، ساخت و بهره‌برداری از ساختمان های شهری را مدیریت می کند، خاطر نشان کرد: در حالی که مطابق قانون مسوولیت حکمرانی در حوزه مسکن با مدیریت شهری و وزارت مسکن است و این نگاه غیر علمی و یکسویه به صنعت ساخت، موجب ناتوانی از اعمال حاکمیت بر فعالین ساخت شده و در نهایت شاهد ضایع شدن جان شهروندان و از بین رفتن امنیت روانی و خدشه به روح و روان و احساسات بازماندگان و آسیب روحی سایر مردم و البته ورشکستگی صنعت ساخت در کشور هستیم. تغییر این چرخه معیوب و تکرارشونده صرفاً با بازنگری نظام حکمرانی شهری و با مشارکت کلیه ذینفعان به ویژه نظام مهندسی در حوزه های مختلف ممکن می شود.

امام جمعه تبریز افزود: تفکیک حاکمیت از تصدی گری مشارکت جامعه‌ی مهندسی در نظام تصمیم گیری توان علمی جامعه مهندسی که در قالب نظام مهندسی و دفاتر خدمات مهندسی سازمان یافته می بایست به عنوان بازوی فنی مدیریت شهری کمک نماید و حذف نظام مهندسی از فرآیند های اخذ مجوز و تلاش برای اعمال نفوذ با تضعیف توان مالی آن، در نهايت موجب ضعف در نظارت و زیان کلیت صنعت ساخت است و مشارکت موثر نظام مهندسی در تصمیم گیری ها و پذیرش استقرار آن یک گام بزرگ در ارتقا نظام حکمرانی ساخت است.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود به موضوعات شفاف سازی و رفع تضاد منافع، صلاحیت سازندگان و تامین کنندگان، هدایت منابع مالی به طرح های پایدار، ساماندهی بازار مسکن و ارتقا دانش خریداران، استفاده از تکنولوژی نوین و ارتقا مصالح نیز تاکید کرد.

وی در پایان سخنان خود نیز گفت: اصلاح نظام حکمرانی شهری نیازمند مشارکت تمامی ذینفعان به ویژه نظام مهندسی و البته باور مدیریت شهری برای پذیرش مسوولیت خود در ساخت جامعه ای پایدار است.سامانه یکپارچه خدمات مهندسی در حال تهیه و راه اندازی است


حمزه شکیب، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران نیز در این اجلاس گزارشی از عملکرد سازمان متبوع خود ارائه داد.

وی طی سخنانی افزود: سامانه یکپارچه خدمات مهندسی در کشور از سوی این سازمان در حال تهیه و راه اندازی است و قرارداد آن منعقد شده و از حدود ۲ هفته پیش اقدامات لازم در این زمینه آغاز شده است.

شکیب در ادامه افزود: در قرارداد مذکور زمان لازم برای تهیه و راه اندازی این سامانه ۶ ماه قید شده است و امیدوارم با راه اندازی این سامانه، تمامی سازمان های نظام مهندسی کشور برای ارایه خدمات نظام مهندسی از این سامانه استفاده کنند.

وی گفت: رفع موانع قانونی اجرا شدن شناسنامه فنی و ملکی، پیشنهاد مصادیق تعارض منافع، بررسی شرح خدمات، قرارداد همسان و تعرفه، پیگیری رفع موانع موضوع ماده ۲۷، شیوه نامه تشخیص صلاحیت اشخاص حقوقی، بررسی تاسیس شرکت بیمه مهندسان و برگزاری همایش و دوره های آموزشی از مهمترین اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان می باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به این که در طی ۱۴ ماه اخیر چهار اجلاس سراسری از سوی این سازمان برگزار شده است خاطر نشان کرد: از این چهار اجلاس ۲ اجلاس به صورت مجازی و ۲ اجلاس نیز در یزد و تبریز برگزار شده است و برگزاری ۱۷ جلسه شورای مرکزی از آغاز دور نهم، ۱۵ جلسه کمیسیون روسای سازمان های نظام مهندسی ساختمان و ۵۲ جلسه کارگروه های تخصصی شورای مرکزی از اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان می باشد.
سه خبر خوش برای مهندسان

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی سخنران دیگر این مراسم بود که در ادامه حامل  سه خبر خوش برای مهندسان بود.

وی با اشاره به نخستین خبر خوش برای مهندسان، گفت: نظام تعرفه مهندسی اصلاح شده و قیمت گذاری یک نظام نامه پیدا کرده است. این نظام نامه به اندازه کافی موردانتظار ما نیست ولی باعث ارتقای تعرفه شده و رضایت عمومی را حاصل کرده است.

وی افزود: دومین مورد نیز مربوط به کمیسیون‌ هم ارز است که مدارک تحصیلی را بررسی می‌کند. روز گذشته نامه‌های این کمیسیون به وزارت علوم فرستاده و قرار شد تا درباره مدارک تحصیلی و به خصوص مدارک مربوط به رشته‌های مرتبط تصمیم گیری شود و سومین خبر خوش نیز مربوط به صلاحیت حرفه‌ای طرح و ساخت توام (دیزاین بیلد) می‌شود که برای نخستین بار و بعد از پیگیری‌های مربوطه، زمینه صدور مدرک فراهم شده است. این موضوع باعث می‌شود تا زمینه فعالیت شرکت‌های حقوقی به خصوص انبوه سازان که می‌خواهند طرح و ساخت را با سرمایه خود انجام دهند، فراهم باشد.
پس از پایان سخنرانی مقامات استانی و کشوری، با استقرار هیات رییسه مجمع؛ دستورجلسات مربوطه، مورد بررسی و رای گیری قرار گرفت.

در این جلسه، گزارش ترازنامه مالی سال ۱۴۰۱ شورای مرکزی سازمان توسط مهندس فرح شیرازی، خزانه دار شورای مرکزی ارایه و با اکثریت آرا به تصویب رسید.


در ادامه نیز طرح اصلاح نظام نامه برگزاری مجامع عمومی سازمانهای نظام مهندسی بررسی و با اکثریت آرا، تفویض اختیار اصلاح نظام نامه برگزاری مجامع عمومی به شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان به تصویب رسید.

در دستور سوم نیز تشکیل شورای صیانت از ساخت و ساز کشور مطرح و با اکثریت آرا به تصویب رسید.

در دستور چهارم اهداف راهبردی و خط مشی‌های سازمان مورد بررسی قرار گرفته و با اکثریت آرا به تصویب رسید.

از دیگر مواردی که در دستور کار این اجلاس قرار داشت تشکیل بیمه مهندسان بود که مورد تصویب قرار نگرفت.در پایان قطعنامه بیست ‌و ششمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی قرائت شد که رئوس مفاد آن به شرح زیر است:

اصلاح بنیادی قوانین قیمت‌گذاری

پیگیری بیمه ضروری مهندسان

پیگیری بیمه تضمین کیفیت ساختمان و صندوق بیمه تضمین کیفیت ساختمان

بهبود مستمر و اصلاح ساختارها و فرایندهای حاکم بر مجموعه سازمان

لزوم ایجاد بانک اطلاعات پیوسته و فراگیر و کاربردی

بازنگری و بهبود فرایند صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و ایجاد سامانه مربوطه

گسترش شبکه فیبر نوری در ساختمان‌ها

تدوین شیوه‌نامه مجری تأسیسات ساختمان

تلاش برای بهبود کیفیت مصالح ساختمانی و الزام به استفاده از آن‌ها

اجرایی شدن مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان

لزوم پیگیری ابلاغ مبحث شهرسازی

برنامه‌ریزی جهت اجرایی کردن مأموریت‌های شهرسازی تأییدشده

ضرورت آموزش و ترویج در زمینه‌های اجرای کامل مبحث ۲۳


بیست ‌و ششمین اجلاس هیات عمومی نظام مهندسی ساختمان کشور با حضور دکتر شکیب رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، دکتر شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، دکتر کریمی رییس هیات تخصصی عمران، محیط‌زیست و شهرسازی دیوان عدالت اداری، حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، دکتر دانشگر مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی، دکتر مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، اعضای شورای مرکزی و اعضای هیات مدیر‌ه استان‌ها، به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی، پنجشنبه 16 تیر 1402 در تبریز به کار خود پایان داد.نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی