عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
سه شنبه 11 مهر 1402 | 9:28

کد خبر : 20300

  • تاریخ انتشار :

  • 1402/06/10

تعداد بازدید : 366 بار

همایش آموزشی - تخصصی بررسی جزییات اجرایی مبحث 19 مقررات ملی ساختمان برگزار شد

1402/06/10

ویرایش جدید مبحث 19 مقررات ملی ساختمان با نگاهی جدید به صرفه جویی انرژی در ساختمان ها می پردازد و الزامات تازه ای به طراحی و اجرای ساختمان ها می افزاید

روز سه شنبه 7 شهریور ماه 1402 همایش بررسی جزییات اجرایی مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، با حضور پرتعداد مهندسان عضو سازمان در محل سالن همایش های سازمان برگزار شد.


در این همایش در ابتدا و در بخش اول، خانم دکتر مهرنوش قدسی مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرج به تشریح ویژگی ها و جزییات طراحی و اجرای جداره های ساختمان بر اساس ویرایش جدید مبحث 19 پرداخت.وی با اشاره به اینکه حدود نیم قرن است عایق های حرارتی به صنعت ساختمان کشور وارد شده ولی هنوز سرمایه گذاران به دلیل عدم وجود الزام از سوی مراجع صدور پروانه، برای استفاده از این مصالح با ارزش به دلیل هزینه های اولیه ممانعت به عمل می آورند. استفاده از عایق های حرارتی را موجب ارتقای کیفیت زندگی و آسایش شهروندان و صرفه جویی قابل توجه در هزینه های تولید و مصرف انرژی برشمرد که بالطبع موجب ارزش افزوده ساختمان های خواهد شد.


دکتر قدسی همچنین استفاده از مصالح با کیفیت و استاندارد و با درجه عایق بالاتر و الزام به دریافت رتبه انرژی برای ساختمان ها را از مهم ترین نکات قابل توجه در اجرای مبحث صرفه جویی در انرژی دانست.

همچنین در ادامه وی به پرسش های حاضران در همایش پاسخ گفت.

در بخش دوم همایش مهندس وحید کیانی از اعضای هیات مدیره سازمان در سخنانی با اشاره به وضعیت مصرف انرژی در کشور و رتبه پایین ایران در مصرف انرژی در دنیا و همچنین نسبت بالای تولید انرژی کشور از منابع تجدید ناپذیر همچون سوخت های فسیلی، بازنگری در این خصوص را یک ضرورت عقلی و فوری برشمرد که در ویرایش جدید مبحث 19 مقررات ملی ساختمان تا حدودی به آن توجه شده است. وی همچنین  به بررسی چالش های پیش روی مهندسان در اجرای الزامات مبحث صرفه جویی در مصرف انرژی پرداخت و از مهندسان خواست با جدیت اجرای الزامات جدید را در ساختمان پیگیری نمایند.

قابل ذکر است ویرایش مبحث 19 مقررات ملی ساختمان با نگاهی جدید به صرفه جویی انرژی در ساختمان ها می پردازد و الزامات تازه ای به طراحی و اجرای ساختمان ها در هر چهار رشته اصلی مهندسی می افزاید.


نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی