عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
شنبه 18 آذر 1402 | 15:21

کد خبر : 20425

  • تاریخ انتشار :

  • 1402/08/23

تعداد بازدید : 4962 بار

بیمه مهندسان از ابتدای سال آینده اجرایی می شود

1402/08/23

دکتر شکیب: حدود 80 هزار مهندس جوان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

رییس سازمان نظام مهندسی کشور با تشریح جزییات بیمه مهندسان، گفت:‌ پس از تدوین آیین‌نامه اجرایی،‌ بیمه مهندسان از اوایل سال آینده اجرایی می‌شود.


دکتر حمزه شکیب با یادآوری تصویب بیمه مهندسان در کمیسیون تلفیق، اظهار کرد:‌ این مصوبه بر اساس ماده 39 قانون نظام مهندسی ساختمان بوده است. در این قانون آمده که ذی‌حسابان و مسوولان امور مالی موظف هستند در هنگام پرداخت مشاوران و پیمانکاران طرح‌های عمرانی کشور معادل 2 در 1000 از دریافتی آن را کسر و شهرداری‌ها معادل یک در 1000 از هزینه ساخت واحد مسکونی با مساحت بیش از الگوی مصرف مسکن و واحدهای غیرانتفاعی را از سازندگان وصول و به حساب درآمد عمومی کشور واریز کنند.


وی افزود:‌ معادل 100 درصد وجوه واریزی بر اساس ردیفی که به همین منظور در بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود، در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد تا صرف انجام مطالعات مقررات ملی ساختمان، امور کنترل ساختمان، اعتلای سازمان نظام مهندسی، کمک به سازمان‌های نظام مهندسی، برقراری دوره‌های آموزشی و... شود.


وی تصریح کرد: کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کرده از محل واریزی این وجوه، دولت 20 درصد برای بیمه تامین اجتماعی مهندسان پرداخت کند و 7 درصد را نیز مهندسان واریز کنند.


رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان با اشاره به این‌که آیین‌نامه اجرایی این مصوبه پس از تصویب در صحن علنی مجلس توسط وزارت راه و شهرسازی طی 3 ماه تدوین خواهد شد، اضافه کرد:‌ سازمان نظام مهندسی یک جامعه 600 هزار نفری است که حدود 28 سال است که از فعالیت آن می‌گذرد. این خیلی در شان حاکمیت نیست که قشر مهندسان (2.4 میلیون نفر با احتساب خانواده‌ها) تحت پوشش بیمه قرار نداشته باشند.


شکیب گفت: بیمه مهندسان از قبل مطرح بود که محقق نشده بود، اما در دولت سیزدهم با همراهی مجلس خوشبختانه در حال اجرایی شدن است.


وی با بیان این‌که از اوایل سال آینده بیمه مهندسان اجرایی می‌شود، گفت: در بین جامعه 600 هزار نفری مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی، تعدادی کارمند دولت هستند که آنها مشکل بیمه ندارند. حق بیمه مهندسانی که در شرکت‌های خصوصی و عضو سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان مشغول به‌کار هستند نیز پرداخت می‌‌شود.


وی ادامه داد: حدود 80 هزار مهندس جوان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.


 همچنین مهندس سعید یزدانی، دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان درباره جزییات مصوبه بیمه مهندسان که به زودی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته می شود، گفت: در جلسه بررسی این طرح در کمیسیون تلفیق، قرار بر این شد که از 27 درصد سهم بیمه، 20 درصد را بخش دولتی و 7 درصد را مهندسان پرداخت کنند.


 


وی ادامه داد: شورای مرکزی برای بیمه مهندسان دو طرح را تقدیم کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی کرد نخستین طرح اصلاح ماده 5 قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی بود تا با اصلاح این قانون، مهندسان نیز ذیل این بند قانونی مشمول شوند. طرح بعدی که مورد تایید نهایی قرار گرفت، سهم 20 درصدی دولت و 7 درصدی مهندسان برای پرداخت حق بیمه بود که محل تامین سهم دولت نیز در آن دیده شده است.


به گفته این عضو هیات رییسه سازمان نظام مهندسی ساختمان، طبق مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، اعضای مشمول بیمه مهندسان، از تمام مزایای قانون تامین اجتماعی، شبیه سایر بیمه شدگان، بهره مند می شوند و سازمان تامین اجتماعی ملزم به پذیرش وفق گزارش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان است. البته جزییات این بند در آیین نامه اجرایی این قانون تعیین می شود.


نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی