عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
شنبه 9 مرداد 1400 | 7:3

دیدار ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز

1398/05/05

روز شنبه 5 مرداد 98، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز به منظور تبادل نظر در خصوص مباحث مربوط به ایمنی کار در راس هیاتی با اسماعیل خلیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز دیدار و گفتگو کرد

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، در این دیدار که محمدرضا ریاحی خواه عضو هیات مدیره و خزانه دار، مدیر کنترل و ترویج ، مدیر اداری ، مدیر اجرایی و مدیر روابط عمومی ریاست سازمان را همراهی می کردند، مدیرکل اداره کار استان ضمن خیرمقدم به میهمانان، با اشاره به حوادث مختلف پیش آمده در کارگاههای ساختمانی، خواستار جدیت بیشتر مهندسان ناظر در ملزم کردن کارفرمایان برای اجرای ضوابط ایمنی در کارگاهها شد.

خلیلی با اعلام آمادگی برای تامین مربیان لازم، آموزش پیمانکاران و کارگران ساختمانی در خصوص مباحث ایمنی را یک ضرورت برشمرد که باید هرچه بیشتر بر آن اهتمام داشت.وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هرکسی به خودش اجازه می دهد بدون اطلاع و اگاهی از ضوابط و مقررات، اقدام به ساختن ساختمان کند، جلوگیری از عدم ورود اینگونه افراد در حوزه ساخت و ساز را برای جلوگیری از حوادث ضروری دانست.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی البرز با اشاره به سهم 44 درصدی حوادث ساختمانی از حوادث کارگاهی استان، از شناسایی خطرآفرین ترین موارد در کارگاههای ساختمانی (5 مورد) خبر داد و خواستار همکاری به منظور آموزش پیشگیری از این موارد خطرساز به مهندسان ناظر با هدف رفع خطرات موجود شد.خلیلی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به وجود 50000 هزار کارگر دارای کارت مهارت که 47000 نفر از آنان داری بیمه کارگران ساختمانی هستند، بر لزوم ساماندهی کارگران دارای کارت مهارت فنی و بیمه و تشویق پیمانکاران برای استفاده از این گروه از کارگران تاکید کرد.

مهندس فرهاد غلامی ریاست سازمان نیز در سخنانی مهم ترین دلیل عدم توجه به مباحث ایمنی را عدم بهره گیری از مجریان و کارگران دارای صلاحیت دانست .

وی با اشاره به تفاهم سازمان با شهرداری به منظور الزام سرمایه گذاران بخش ساختمان برای استفاده از مجریان ذیصلاح ساختمانی، از اقدامات عملی سازمان برای جلوگیری از تخلفات با افزایش نیروهای کنترل و ترویج و الزام ایشان به تکمیل  چک لیست های ایمنی خبر داد.غلامی یکی از مشکلات ایمنی را نبود استاندارد ها و تجهیزات  ایمن دانست که به طور ویژه در خصوص داربست ها،  در حال حاضر این خلا  موجب ایجاد حوادث کارگاهی می شود.

وی همچنین با اشاره به مقررات ملی ساختمان که در کارگاههای  ساختمانی  بالای 18 متر و بیش از 3000 مترمربع حضور مسوول HSE الزامی را الزامی دانسته است، تاکید کرد در بسیاری از کارگاهها این موضوع اجرایی نمی شود.  خواستار نظارت و جدیت بازرسان اداره کار در جهت اجرایی شدن این مهم شد.

غلامی همچنین آموزش و فرهنگ سازی را یک ضرورت غیر قابل انکار و بسیار جدی خواند که باید از سوی همه ارگانهای مسوول در دستور کار قرار گیرد.وی بر آمادگی سازمان برای معرفی نیروهای لازم برای کسب گواهینامه های لازم برای کنترل ایمنی در کارگاهها و در صورت لزوم تامین امکانات و هزینه های لازم در این مسیر تاکید کرد.

مهندس محمدرضا ریاحی عضو هیات مدیره و خواه خزانه دار سازمان نیز در سخنان کوتاهی با مثبت خواندن تعامل بین دو مجموعه اداره کار و سازمان نظام مهندسی ساختمان، از مدیرکل کار استان خواست تا آیین نامه های ایمنی و نتایج مطالعات و بررسی های آن اداره در خصوص موارد خطرساز ایمنی در کارگاههای ساختمانی را برای انتقال به مهندسان، در اختیار سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز قرار دهند.

مهندس رنجبر مدیر کنترل و ترویج سازمان نیز در سخنانی ضمن تشکر از همکاری اداره کار در خصوص آموزش بازرسان کنترل و ترویج به ویژه در زمینه ایمنی کار در ارتفاع با تاکید بر این نکته که تنها ابزار مهندسان ناظر ارسال گزارش تخلف به شهرداری است خواستار افزایش همکاری های مشترک به منظور پیشگیری از حوادث کارگاهی شد.
در ادامه مهندس رمضانی مسوول ایمنی اداره کار استان البرز نیز در ادامه با اشاره به تفاهم نامه ملی بین وزارتخانه های در خصوص جلوگیری از حوادث کار که 15 الی 16سازمان و ارگان در آن دخیل هستند، از همکاری بازرسی اداره کار با سازمان و انجمن های تخصصی مهندسان در خصوص آموزش خبرداد.

وی همچنین مسوولیت شهرداری ها را در بالا بردن قدرت اجرایی گزارش مهندسان ناظر بسیار مهم و کارساز برشمرد .

در ادامه مقرر شد به منظور توسعه همکاری های مشترک در موارد مورد توافق، تفاهم نامه همکاری دو جانبه پس از اظهار نظر کارشناسان به امضای روسای دو مجموعه برسد.


نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی