عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
پنجشنبه 11 خرداد 1402 | 13:20

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان :

آیین‌نامه سندBIM تدوین شد/ پیگیری تشکیل کارگروه ملی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان/ ورود فناوری‌های نوین به سیستم ساخت و ساز با تصویب آیین‌نامه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

1401/01/16

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از پیگیری برای تشکیل کارگروه ملی مدلسازی اطلاعات ساختمان خبر داد

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: آیین‌نامه سند چشم‌انداز BIM و تشکیل کارگروه ملی BIM (مدلسازی اطلاعات ساخت) تدوین شده و در دستور کار هیات دولت است.


حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از پیگیری برای تشکیل کارگروه ملی BIM (مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) خبر داد و بخشی از فعالیت‌های آن دفتر را با توجه به شعار سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» برشمرد.


مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: یکی از موضوعاتی که در سال گذشته پیگیری و دنبال شد، سند چشم‌انداز بیم و تشکیل کارگروه ملی BIM (مدلسازی اطلاعات ساخت) در کشور است که آیین‌نامه آن تدوین شده و در دستور کار هیات دولت است.


مانی‌فر تصریح کرد: با تصویب این آیین‌نامه و اجرای آن فناوری‌های نوین وارد سیستم ساخت و ساز می‌شود و ساخت و ساز به شکل سیستماتیک تر نسبت به حال حاضر انجام خواهد شد.


وی ادامه داد: با اجرای BIM خطاها کاهش یافته و حتی بازار مصالح و لوازم خانگی از این طریق می‌تواند رونق بیشتری بگیرد. زیرا اطلاعات آن آنلاین در اختیار مخاطبان است و مخاطبان به هنگام طراحی ساختمان می‌توانند مصالح را انتخاب کنند.


به گفته مانی‌فر، سند و فناوری BIM می‌تواند در حوزه ورود تکنولوژی‌های جدید به صنعت ساختمان موثر باشد و نقش مهمی ایفا کند.


گفتنی است، فرآیند فناوری BIM که یکی از شاخه‌های فعال دانش‌محور در عرصه ساخت‌وساز در جهان معاصر است و پیوند عمیقی با علوم رایانه‌ای و توسعه‌های IT دارد در پروژه‌های عمرانی کشور می‌تواند آغازگر تحولاتی بنیادین در مدیریت اطلاعات ساختمان باشد.


نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی