عضویت آموزش کنترل و ترویج خدمات مهندسی گاز و آبفا ارتباط با بازرسان ارتباط با ریاست آمار آنلاین

  • به سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرزخوش آمدید.
  • شماره سامانه پیام کوتاه سازمان: 30008356
  • پست الکترونیک: info@alborz-nezam.ir
شنبه 18 آذر 1402 | 15:56

کد خبر : 20359

  • تاریخ انتشار :

  • 1402/07/23

تعداد بازدید : 1396 بار

نشست خبری ریاست سازمان با اصحاب رسانه

1402/07/23

دکتر مجربی با اشاره به پیشرو بودن استان البرز در ارایه خدمات مهندسی مطابق قانون و مقررات ملی ساختمان، از خدمات فنی و آزمایشگاهی به عنوان یکی از نقاط قوت و برتری استان البرز نسبت به سایر استان‌های کشور نام برد که موجب ارتقای کیفیت ساخت و ساز در استان می شود

روز شنبه 22 مهرماه 1402 نشست خبری ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با اصحاب رسانه استان البرز با حضور رییس، نایب اول رییس و خزانه دار سازمان در محل سالن همایش های سازمان برگزار شد.


در ابتدای این نشست خانم مهندس قدیری نایب رییس اول سازمان گزارشی از اقدامات سازمان در جهت ساماندهی خدمات مهندسی و میزان اقدامات کنترلی سازمان ارایه کرد.


وی با اشاره به 2186 بازدید واحد کنترل و ترویج در سال 1402 که 56 مورد آن منتج به معرفی متخلفین به شورای انتظامی شده است.

مهندس قدیری همچنین با اشاره به اقدام سازمان برای ساماندهی خدمات طراحی و تلاش های انجام شده برای تحقق این هدف افزود: برای اولین بار در کشور در استان البرز، با صرف صدها ساعت کار کارشناسی، استفاده از ظرفیت های قانونی و مذاکره با مراجع مربوطه و ذینفعان، موفق شدیم با ساماندهی خدمات طراحی( فیشی شدن) گام مهمی در راستای صیانت از حقوق مهندسان طراح برداریم.
در ادامه نشست دکتر علیرضا مجربی کرمانی با ارایه آمار 23 هزار عضو سازمان که در هفت رشته به ارایه خدمات در بخش های طراحی، نظارت و اجرا می پردازند، سازمان نظام مهندسی ساختمان را یک موسسه خودگردان برشمرد که نه تنها از بودجه عمومی کشور استفاده نمی کند بلکه در بسیاری موارد به نهادهای دیگر خدمات ارایه می کند.

رییس سازمان تعامل با دیگر دستگاه های دخیل در امر ساخت و ساز را یکی از اقدامات همیشگی سازمان برشمرد که در جهت افزایش کیفیت ارایه خدمت به مراجعان صورت می پذیرد. این تعاملات در کنار راه اندازی سامانه خدمات الکترونیک سازمان و برقراری ارتباط الکترونیک با سایر نهاد ها از جمله مراجع صدور پروانه،  گام مهمی در این مسیر و کاهش ترددهای غیرضروری و بروکراسی اداری برداشته شده است.
وی همچنین از عقد تفاهم نامه همکاری با شهرداری های استان در دروه پنجم هیات مدیره خبر داد و افزود: مهم ترین این تفاهم نامه ها تفاهم نامه جامع مشترک همکاری های سازمان نظام مهندسی البرز با شهرداری کرج است که هفته گذشته در حضور اعضای محترم شورای اسلامی شهر کرج به امضا رسید و بر اساس آن ضمن اصلاح و بهبود ارتباط الکترونیک بین سازمان و شهرداری کرج و توافق برای تبادل کنترل نقشه ها از طریق سامانه الکترونیک، گام مهمی در جهت ساماندهی ساخت و ساز دو نقشه ای به عنوان مهم ترین معضل ساخت و ساز استان و کشور و صیانت از حقوق بهره برداران مسکن و ساختمان برداشته شد.رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، با اشاره به اهمیت الزامات توسعه شهری به روز نبودن طرح های تفضیلی را زمینه ساز بروز تخلفات گسترده ساختمانی برشمرد و گفت: علاوه بر روزآمد کردن طرح های تفضیلی باید در قانون، تخلف از طرح تفضیلی و نقشه مصوب یا جرم انگاری شود و یا هزینه آن به حدی بالا برود که انجام تخلف ساختمانی از نظر اقتصادی برای سازنده به صرفه نباشد.
دکتر مجربی با اشاره به پیشرو بودن استان البرز در ارایه خدمات مهندسی  مطابق قانون و مقررات ملی ساختمان، از خدمات فنی و  آزمایشگاهی به عنوان یکی از نقاط قوت و برتری استان البرز نسبت به سایر استان‌های کشور نام برد که موجب ارتقای کیفیت ساخت و ساز در استان می شود.


به گفته وی علاوه بر اجرای دقیق نقشه مصوب و کنترل شده توسط متخصصان سازمان نظام مهندسی، استفاده از ظرفیت سازندگان صاحب صلاحیت، استفاده از کارگران و نیروهای دوره دیده و نیز استفاده از مصالح استاندارد از جمله مواردی هستند که موجب افزایش کیفیت ساخت و ساز و بالابردن سطح ایمنی و طول عمر ساختمان ها خواهند شد.
رییس سازمان افزود: وظیفه و نقش اصلی سازمان در حوزه ساخت و ساز مطابق قانون نظارت بر حسن اجرای خدمات مهندسی است و در این راستا هم از ابتدای امسال تا کنون بالغ بر 2هزار مورد بازدید کنترلی از پروژه های در حال اجرا در سراسر استان توسط سازمان صورت گرفته است و در این حوزه می توانیم بگوییم قریب به اتفاق مهندسان گزارشات خود را از طریق سازمان به شهرداری های سراسر استان ارسال می کنند ولی طبق قانون، سازمان های نظام مهندسی اهرمی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز یا جلوگیری از تخلفات ساختمانی ندارند و چنین نقشی برای آنها در نظر گرفته نشده است.


در همین راستا بررسی ها نشان می دهد که ۹۹ درصد ساختمان های استان که از ابتدای تشکیل  این سازمان وارد چرخه نظام مهندسی شده اند دارای گزارش مهندسان ناظر هستند. به طوری که از سال 1391 تاکنون بالغ بر۶۰ هزار دستور نقشه به سازمان وارد شده و از این تعداد  حدود 3هزار مهندس ناظر حتی با عدم ارسال یک مورد گزارش، مشمول تبصره هفت شدند.


دکتر مجربی در پاسخ به سوالی در مورد ساخت و سازهای غیر مجاز در شهر گرمدره گفت: متاسفانه تا مدتی قبل شاهد تخلفات گسترده ساختمانی در این شهر بودیم که عده ای افراد سودجو با دور زدن سازمان نظام مهندسی اقدام به ساخت و سازهای غیر مجاز و بعضا نا ایمن در این شهر می کردند که با حضور و جدیت دکتر نجفی به عنوان شهردار جدید این شهر و نیز امضای تفاهم نامه بین این شهرداری و سازمان  تا حد زیادی جلوی این تخلفات گرفته شده است که این امر جای تقدیر دارد.
وی به سیاست های تشویقی سازمان در خصوص نوسازی بافت های فرسوده اشاره کرد و گفت: در راستای کمک به نوسازی و ایمن سازی بافت های فرسوده، سازمان نظام مهندسی البرز  با آنکه از هیچ بودجه دولتی استفاده نمی کند، اقدام به تصویب بسته های تشویقی در قالب تخفیف 50درصدی هزینه خدمات مهندسی برای ساخت و ساز در این بافت ها نموده است.


رییس سازمان نظام مهندسی البرز از اصحاب رسانه برای کمک در خصوص فرهنگ سازی و ایجاد مطالبات قانونی مردم از سازندگان مسکن و ساختمان گفت: شهروندان‌ باید به دنبال ساختمانهای با کیفیت باشند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر اطلاعات خریداران مسکن  و ساختمان از ملک مورد معامله شان، تنها در حد محدوده و محل ساختمان و تا حدودی نما و تزئینات است، اطلاع از همه اطلاعات ساخت ساختمان و رعایت استانداردها و موازین ساخت را حق بدیهی مردم دانست که در صدد هستیم با کمک شما  اصحاب رسانه این حق را به ایشان بازگردانیم.


در پایان این نشست صمیمانه از تلاشهای جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه فعال در استان تجلیل شد.


نشریه نیارش

آب و هوا

همایش ها

اوقات شرعی